Robotické vysávače znamenajú v sortimente domácich pomocníkov revolučnú zmenu. Ako vlastne tieto vysávače pracujú, čo dokážu a podľa akých kritérií si taký prístroj vybrať?

Robotický vysávač je relatívne nové riešenie udržania čistoty kobercov a dlážok v obytných alebo kancelárskych priestoroch. Robot zvládne koberce a dlažbu aj drevené a laminátové dlážky alebo linoleá. Nemusíte sa báť, že spadne zo schodov alebo zničí vybavenie domácnosti – jeho dokonalé senzory zaznamenávajú každú prekážku a obratne sa jej vyhnú. Tieto vysávače dokážu vyčistiť aj rohy miestností a vďaka praktickej veľkosti aj ťažko dostupné miesta. Už žiadne odsúvanie postelí, gaučov a ťažkého nábytku!

Rotačná metla

Robotické vysávače pracujú na úplne inom princípe než klasické vysávače, ktorých sací výkon je oveľa nižší. Treba si však uvedomiť, že základom kvalitného robotického vysávača sú rotačné kefy (metličky), ktorými sa nečistota zametá a vlastné satie sa využíva len ako doplnok. Sacia sila preto nie je v prípade robotického vysávača dôležitá – oveľa podstatnejší je počet a výkon rotačných kief. Vysávače, ktoré tieto kefy nemajú, sa nehodia na čistenie kobercov a môžu len do určitej miery vysávať pevné dlážky.

Kritériá výberu

Ako pri akejkoľvek inej elektronike aj pri robotickom vysávači platí, že najlepšie je nakupovať značkový tovar od solídneho predajcu – špecialistu. Pri výbere konkrétneho modelu by ste sa mali zamerať predovšetkým na pohyb a senzory (pokrytie plochy, prístup do rohov, automatická jazda k nabíjacej stanici a tak ďalej), na kvalitu upratovania (rôzne povrchy – koberec, plávajúca dlážka a tak ďalej), údržbu a nabíjanie (ako sa vysávač udržuje, ako dlho vydrží akumulátor) a ovládanie (ide o plnoautomatický vysávač?).

Čistenie v rohoch miestností

Väčšina robotických vysávačov má okrúhly tvar, preto je namieste otázka, ako si poradia so špinou v rohoch miestností. Odpoveď je jednoduchá, pretože kvalitné robotické vysávače sú vybavené systémom pomocných rotačných kief, ktoré presahujú samotný vysávač – dosiahnu teda aj do rohov a na ťažko prístupné miesta.

Navigačný systém vysávača

Existujú tri základné varianty navigačného systému. Prvým je úplne náhodný a pomerne chaotický pohyb po dostupnej ploche – takto fungovali najstaršie modely robotických vysávačov. Pokročilejším variantom je preddefinovaná sekvencia pohybov – vysávač pracuje až do vybitia akumulátora a je nastavený tak, aby každé miesto prešiel najmenej raz.

Detekcia nečistôt

Inteligentné robotické vysávače používajú aj rozvinutý systém detekcie nečistôt. Len čo robot nasaje nejaké nečistoty, zaznamená ich senzor zabudovaný za hlavnou kefou a robotický vysávač sa na problematické miesto sústredí vo zvýšenej miere, kým sa vydá ďalej.

Prekážky a obmedzenia

Staršie modely robotických vysávačov sa mohli ľahko zamotať do káblov iných spotrebičov. Tohto sa pri súčasných modeloch obávať nemusíte, pretože majú veľmi presné snímače, ktoré podobnú prekážku identifikujú. Vybrané modely majú funkcie typu Virtuálna stena (robot neprekročí vymedzený priestor, aj keď mu v tom fyzicky nebráni žiadna skutočná prekážka), Ochrana proti pádu

Väčšina robotických vysávačov je vybavená senzormi proti pádu, ktoré sú na spodnej strane robota. Ide o klasické IR senzory, ktorých účinnosť sa líši väčšinou len podľa ich umiestnenia.

Viac informácií sa dozviete na www.businessmedia.sk.

Zdroj: Rodinný dom