Väčšina z nás si ranný rituál len ťažko dokáže predstaviť bez teplého čaju alebo kávy alebo čerstvého juice. Tekuté „štartéry“ každého dňa, respektíve horúcu vodu pre ich prípravu za nás pripravuje fenomén modernej doby – varná kanvica. Na juice zase odstavnovač. Podoba tejto rannej služobnice sa v posledných rokoch zmenila hlavne vo vnútri. Zmizla odkrytá ohrievacia špirála, okolo ktorej sa usadzovalo najviac vodného kameňa. S jeho odstránením sme mali značné problémy, niekedy nepomohla ani osvedčená octová voda. Našťastie výrobcovia pokročili dopredu i v prípade týchto kuchynských spotrebičov a zdroj tepla zabudovali pod celokovové dno.

Hladký vnútrajšok kanvice sa tak jednoduchšie čistí. K zdokonaleniu ranných pomocníkov prispelo i zabudovanie regulátora s funkciou udržovania teploty. Stačí stlačiť tlačidlo a voda zostáva horúca i pol hodiny po skončení varu. Takáto funkcia uľahčí život mamičkám, ktoré pri príprave dojčenskej stravy musia vodu neustále dohrievať alebo početnejším rodinám, kde sa raňajky podávajú na etapy. Nemusíte totiž „dávať na čaj“ päťkrát za sebou. Na juice vám stačí len odšťavovač.

Aby varná kanvica uvarila vodu do troch minút, mala by mať príkon okolo 2000 wattov, čo je už štandard. Pokiaľ ráno sa ponáhľate a každá minúta je drahá, zakúpte si spotrebič s príkonom 3000 wattov, potom môžete mať kávu už za dve minúty. Alebo si na kávu kúpte napríklad kávovar Krups. Pokiaľ sa rozhodujete, ktorú si kúpiť, dbajte i na bezpečnosť. Výnimkou nie sú kanvice s trojnásobným systémom poistiek – základnou poistkou je spínač, ktorý kanvicu vypne vždy, keď sa teplota vody blíži k bodu varu a začne sa tvoriť para, alebo keď dôjde k zdvihnutiu z podstavca. Druhá bráni fungovaniu spotrebiča bez vody. Tretia poistka je zálohová, pokiaľ by prvá sklamala.

Že vám nevyhovuje šnúra na linke? Potom si zakúpte sporák, ktorý má na sklokeramickej varnej doske jednu platničku nahradenú stredovým konektorom pre bezpečné usadenie kanvice. Zbavíte sa tiež problémov, kde kanvicu umiestniť.

FOTO AEG, BOSCH, ETA, MORA, ORAVA, SIEMENS