V posledných rokoch veľmi teplé „predjaria“ prechádzajú priamo do tropického leta, bez toho aby sa na tento prudký klimatický skok stačilo naše telo pripraviť. Tak dostávajú v byte či dome stále zväčšujúci sa priestor klimatizačné jednotky, ktoré také prudké teplotné zmeny dokážu prekonať s ohľadom na náš organizmus. Vďaka univerzálnosti systémov však neprichádza klimatizácia k slovu len v lete, počas ktorého je potrebné ochladiť vzduch v miestnostiach , ale po celý rok, kedy sa systémy starajú o stabilnú teplotu v interiéri, jeho jemné ochladzovanie a otepľovanie, ale taktiež o kvalitu samotného vzduchu a jeho automatické čistenie.

Novodobé klimatizační jednotky vybavené takzvaným invertorom elektronicky regulujú napätie, prúd a frekvenciu v prístroji a teda i výkon klimatizácie. Riadenie teploty je tak u týchto klimatizácií omnoho jemnejšie a k nášmu telu ohľaduplnejšie. V praktickom živote teda nedochádza k takzvanému opakovanému nárazovému ochladeniu alebo vyhriatiu miestnosti, k dramatickým zmenám teploty, ktoré majú negatívny vplyv na organizmus.

Udržovanie nastavenej teploty je s novými modelmi ľahšie, menej energetický náročné a bez hluku či vibrácií. Trh ponúka už také klimatizačné systémy, ktoré dokážu kompletne prečistiť vzduch miestností zahalených do dymu z cigariet, varenia a ďalších zápachov. Senzor zabudované v systéme neustále monitoruje čistotu okolitého vzduchu, i keď je klimatizácia vypnutá. Pokiaľ miera znečistenia vzduchu prekročí nastavenú úroveň, uvedie sa do chodu mechanizmus, ktorý do vzduchu vypustí zhruba 3 trilióny aktívnych iónov. Tieto ióny vďaka zápornému náboju zneškodnia baktérie a plesne vo vzduchu a naviažu sa na prachové častice.

Všetky nečistoty sú potom privedené späť do jednotky prostredníctvom príťažlivosti kladne nabitého filtra, ktorý znečistený vzduch vyčistí od nežiaducich cudzorodých častíc a baktérií a čistý ho vpustí späť do miestnosti. Vďaka variabilite jednotlivých častí klimatizačných systémov je možné jednotky inštalovať do akéhokoľvek priestoru. K dispozícií sú modely s rôznym výkonom pre nástennú, stropnú alebo podlahovú inštalácii a tiež výkonné jednotky pre montáž do kazetových podhľadových stropov.

FOTO DREAMSTIME, PANASONIC